Нікола Тесла

 


Вступ



Однією з найяскравіших, найцікавіших та неоднозначних особистостей серед учених-фізиків є Нікола Тесла. Чомусь його не дуже люблять на сторінках шкільних підручників фізики, хоча без його праць, відкриттів і винаходів важко уявити існування повсякденних, здавалося б речей, таких як, наприклад, наявність електроструму в наших розетках. Подібно до Ломоносова, Нікола Тесла випередив свій час і не отримав заслуженого визнання за життя, втім, і досі його праці не гідно оцінені.

Ні́кола Те́сла (10 липня 1856СмилянХорватія — 7 січня 1943Нью-ЙоркСША) — сербський та американський винахідник і фізик. Походив із сербської сім'ї, згодом став громадянином США. Тесла найбільш відомий своїми винаходами у галузі електрикимагнетизму та електротехніки. Зокрема йому належать винаходи змінного струму, поліфазової системи та електродвигуна зі змінним струмом. Був ключовою фігурою при побудові першої гідроелектростанції на Ніагарському водоспаді. Одиниця вимірювання магнітної індукції в системі SI названа на честь дослідника.

1 Біографія

За легендою, Нікола Тесла народився точно опівночі дуже грозової ночі. Це сталося в селі Сміляни біля Госпича в Хорватії (Австро-Угорщині). Його батько — Рев Мілутін Тесла — був священником православної церкви. Мати — Джука Тесла (Мандік) — була донькою православного священника. Вона знала багато народних пісень, але не була писемною, що в той час було досить поширеним. У сім'ї було п'ятеро дітей — двоє хлопців і троє дівчат, Нікола був четвертою дитиною.

1862-го року сім'я переїхала до Госпича, де Тесла вчився у гімназії. Згодом Тесла закінчив школу в Карловаці. Студіював електротехніку у Технічному університеті Граца, де намагався отримати ступінь бакалавра. Але училище не затвердило йому цей ступінь через багато пропусків лекцій. 1880 — навчався у Карловому університеті в Празі.

1881 — переїхав до Будапешта, де працював у телеграфній компанії. 18821884 — працював у Парижі в Континентальній компанії Едісона. Тоді створив діючу модель індукційного генератора змінного струму.

З 1884-го року Тесла без суттєвих статків переїхав до Нью-Йорка, де також працював спочатку в компанії Едісона, досягнувши великих успіхів. Через рік звільнився через те, що Едісон не виплатив обіцяні за досягнення гроші. Крім того, Едісон був прихильником використання постійного струму, а Тесла вважав, що майбутнє за змінним струмом. Згодом Тесла співпрацював із компанією Westinghouse Electric відомого промисловця Джорджа Вестінгауза, де міг реалізувати свої ідеї. Вестінгауз викупив у Тесли понад 40 патентів (пересічно по 25 тисяч доларів за кожен).

1888-го Тесла відкрив явище обертального магнітного поля, на основі чого побудував електрогенератори надвисокої частоти1891-го він сконструював пристрій (трансформатор Тесли) на базі трансформатора, включеного в коливні контури, що працювали в резонансному режимі, який дозволяв отримувати високочастотні коливання надвисокої напруги.

У 1895-му Westinghouse Electric запустила в дію найбільшу у світі Ніагарську ГЕС із потужними генераторами Тесли.

1896 — Теслі вдалося передати радіосигнал на відстань 48 км.

1899 — створив у Колорадо-Спрінгз лабораторію для вивчення електричного потенціалу Землі. Відповідні спостереження підштовхнули дослідника до думки про можливість бездротового передавання електроенергії на значні відстані.

1899-го Тесла публічно продемонстрував газорозрядні лампи і електродвигуни, що працювали на високочастотному струмі без дротів.

Упродовж 19001905 років — спроба створення Всесвітньої станції бездротової передачі енергії на Лонг-Айленді (проєкт «Ворденкліф» — Wardenclyffe). Після відмови Джона П. Моргана фінансувати проєкт, роботи були припинені, а збудовану вежу американський уряд підірвав 1917-го року.

Під кінець свого життя Тесла все більше ставав відлюдником. Він помер від серцевої недостатності між 6 та 8 січня 1943 року в готелі «Нью-Йоркер». Незважаючи на велику кількість патентів, Тесла на момент смерті був у боргах.

2 Винаходи і наукові роботи

 

 

Нікола Тесла — автор близько 800 винаходів в сфері електро- та радіотехніки. Серед найвизначніших відкриттів — змінний струмфлуоресцентне світло, бездротова передача енергії.

Тесла вперше розробив принципи дистанційного керування, основи лікування струмами високої частоти, побудував перші електричні годинники, двигун на сонячній енергії й багато іншого.

Нікола Тесла створив генератор змінного струму, опираючись на принципи обертання магнітних полів, і тим самим надав людству можливість широкого використання електрики.

3 Міфологія

 

 

Досліди Тесли пов'язували з проблемою Тунгуського метеорита та «експериментом Філадельфія». Зокрема, припускають, що так званий Тунгуський метеорит насправді не був метеоритом, а трагедія була викликана черговим експериментом Тесли.

Стверджують, що ФБР вилучило всі папери Тесли, які залишилися після його смерті.

4 Вшанування пам’яті

 

 

У Белграді в 1952 році було відкрито Музей Ніколи Тесли, де зберігаються особисті речі винахідника, різноманітні історичні документи і моделі його винаходів.

Одиниця вимірювання магнітної індукції в системі SI названа на честь дослідника — Тесла.

Портрет Тесли зображений на банкноті у 100 сербських динарів.

Портрет Тесли також є на поштових марках Хорватії.

На честь винахідника названі кратер на Місяці і астероїд 2244 Тесла.

Іменем винахідника названо компанію, яка випускає суперкари, облаштовані електричним двигуном — Tesla Motors.

У Белграді іменем Тесли названо аеропорт.

Іменем Тесли названа марка відеокарт для високопродуктивних обрахунків компанії Nvidia

Тесла у 1890 році. Фото Наполеона Сароні.

Рис. 1 Нікола Тесла

Рис. 2 Пам’ятник


Немає коментарів:

Дописати коментар

Пазл

  24 Фізика